Co to byla UNRRA?

sobota 1. září 2007 09:13

   Už asi jenom pamětníci vědí co to byla UNRRA. Byla to zkratka United Nations Relief and Reha- bilitation Administration. Byl to vlastně v podstatě, svého druhu první projekt humanitní mezi- národní a rozvojové pomoci,  pod hlavičkou Spojených Národů, ze dvou třetin dotovaný Amerikou a z jedné třetiny Canadou, Anglií a několika dalšími státy.
Účelem bylo zabránit hladu a epidemiím nakažlivých chorob po druhé světové válce. Dodávky masových konzerv, hemenexů a lanšmítů, rýže, sardinek, mouky, makaron, másla, léků, sušenek, cigaret, kávy, kakaa, čokolády, šatstva a bot, což bylo zjevně solí v očích komunistů, kteří se všemožně snažili tuto pomoc nějak bojkotovat a zesměšnit, ale většina obyvatelstva byla nadšena.   

    Já sám jsem slyšel, jak zažrané komunistky před mlékárnou nadávají na UNRRU: „Je to moc drahý a buhví co zato musíme těm kapitálistům platit a žvejkačky, ty jsou dobrý pro krávy a ne pro slušný lidi a ty Američani jsou pěkný prasata, když jedí vepřový, místo se zelím jako my, s ňákou jablečnou vomáčkou! Dyk to je k zblití!"  Při tom Československo obdrželo tuto pomoc od UNRRY v ceně 280 milionů dolarů zcela zdarma, zaplatili jsme jenom dopravu.
UNRRA-3.jpg  Jako student gymnazia jsem musel vždy o prázdninách odpracovat minimálně čtrnáct dní jako brigádník na žních. Tam bylo stravování tak mizerné, že jsem kolikrát tu jejich šlichtu vyhodil na hnůj. V jediném obchůdku v celé vesnici, který se jmenoval „Jednota" a kde se prodávalo snad všechno od biče až po varhany, jsem si koupil americkou konzervu za pár šupů „Pork with apple sauce", (jak říkala moje babička: „od Undry") a k tomu dva rohlíky. Bylo to právě ono hanobené „vepřové v jablečné šťávě", které v Praze nebylo k sehnání a tady na venkově jsem byl asi jediný podivín, který si to koupil.
   Bylo to ovšem překvapivě tak výborné, že jsem tam hned druhý den přišel zas a jeden hrouda v krámě se mi divil, jak mohu ty americký blafy jíst. Já jsem se ovšem nedal a řekl jsem mu: „Jděte se podívat, co nám brigádníkům vařej ty báby na statku za šlichtu, to jsou skutečný blafy! Tohle je pochoutka, už jste to vůbec aspoň ochutnal, nebo to máte jen vyčtený z Ruďasa!"  Sedl jsem si provokativně na schody před krámkem, pomocí kapesního nože si otevřel konzervu a s chutí se dal do jídla. Asi jsem tamní domorodce svým apetitem nakazil, protože veškeré konzervy od UNRRY byly už příštího dne vyprodány...

*******************************************************
PS: Kdyby někoho zajímalo, jak se takové Pork with apple sauce dělá, zde je recept, na baštu, která šíleně dobře chutná:  Vepřové kotlety posolíme a opepříme, načež je vložíme do pekáče, podlejeme vodou a navrch je poklademe oloupanými a na kostičky nakrájenými jablky (kolik kotlet tolik jablek). Pak to polejeme máslem, přikryjeme poklicí a dáme pomalu péct do trouby (160°C / 3 hodiny). Nakonec kotlety vyndáme, jablka rozmačkáme na kaši a event. dochutíme. Podáváme s rýží nebo s nudlemi. Je to nádherně jednoduché a přitom zatr... moc dobré! 

http://www.youtube.com/watch?v=--ryL44B9O8&feature=related

Mirek Toms

Mirek Toms

Mirek Toms

K 31.12.2016 KONČÍ TENTO BLOG LIDOVEK! ************************************** Čtenáři, kteří mají zájem číst mé články na mém soukromém webu (cirka 260) - ovšem bez nechutností a vulgarit trollů, najde je na následujících 3 adresách:

http://mirtoms.blogspot.com http://mirtoms1.blogspot.com http://mirtoms2.blogspot.com ********************************************************* Na každý komentář Vám odpovím, mám rád zpětnou vazbu...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora