Tenkrát o Vánocích 1944

sobota 19. prosinec 2015 18:48

    Byly to poslední válečné Vánoce r. 1944. Navzdory tomu, že to byly opravdu zlé, bídné časy, byla u nás v rodině asi ta nejútulnější možná pohoda, na kterou tak rád a často vzpomínám. Snad ta nejistota, co nás čeká až přijde fronta do Prahy, jakož i ty bombardéry nad hlavou, způsobily onu atmosféru naprosté sounáležitosti naší rodiny.

     Já jsem poprvé chtěl té naší mamině taky něco koupit k Ježíšku, protože jsem věděl, že otec vždycky všechny peníze, co vydělal, odevzdával matce na domácnost a tudíž nikomu nikdy žádné dárky nekupoval a sestra byla ještě moc malá. A tak jsem si už od září střádal do prasátka drobné penízky, které jsem dostal za umytí nádobí, či donesený nákup.

    NAEH-11.jpgTeprve až 22. prosince jsem se rozhodl rozbít prasátko a zjistil, že v něm mám 46,60 Korun. Došel jsem tedy do Nuslí do obchodního domu ASO, abych vybral vhodný dárek, ale nebylo to vůbec lehké.  Ošacení bylo na lístky, na takzvané šatenky, které jsem pochopitelně neměl a ostatní věci byly pro mne cenově sotva dostupné. Konečně jsem objevil krásnou kazetu na šití a vzpomněl si, že mamina má své šicí potřeby v krabici od cukru. Jak jsem se tak zálibně díval na tu kazetu, která ovšem stála 49 K, všimla si mě jedna prodavačka a zeptala se mně:
     „Copak bys chtěl, chlapče?“
     „Tohleto, je na nítě a na knoflíky?“, zeptal jsem se pro jistotu.
   „Ano, to je na různé šicí potřeby, jako: jehly, špendlíky, nůžky, nitě, bavlnky, patentky, knoflíky a tak.“
     „Hmm, a nemáte něco levnějšího? Víte, já to chci jako dárek mamce k Ježíšku.“
   „Chlapče, tohle už je zlevněná cena, to je hezké, že chceš mamince udělat radost. Podívej,  tato kazeta je potažená sametem a tady je polštářek na špendlíky a tři krabičky na drobné věci, ta opravdu není drahá a mamince by jistě udělala velikou radost.“
     NAEH-2.jpg„Jenže já mám ušetřeno jen 46,60 a to už nestihnu si do Ježíška došetřit.“

     Ta dobrá paní se na mne mile podívala a šeptla: "Já měla taky takového syna." Načež někam odběhla a když se vrátila, zdálo se mi, že má slzičky v očích: „Ukaž, vysyp mi ty všechny drobné na pult a já se pokusím to nějak zaonačit.“ Pak je přepočítala, dala do jednotlivých přihrádek registrační pokladny, zatočila klikou, cinklo to a v okénku vyskočilo číslo 49,00 K. Načež mi kazetu zabalila, já poděkoval a kráčel domů šťasten, že mám takový krásný dárek.
     Doma jsem musel vyřešit další problém, aby to mamina neviděla. Dal jsem tedy balík do sklepa a zarovnal ho do naštípaného dříví. Teprve když máti odešla někam na nákup, schoval jsem rychle balík pod kanape do krabice mezi své krámy a knížky.

     Štědrý den probíhal přesně tak jako každý rok, tedy přes den půst, jen chleba a čaj, večer v šest hodin u prostřeného stolu modlitba ve stoje, potom rybí polévka a kapr s bramborovým salátem. Načež jsme se odebrali z kuchyně do pokoje, kde stál stromeček, zazpívalo se „Narodil se Kristus Pán“ a naše krásná mamina nám přečetla něco z bible.NAEH-3.jpg

     Teprve pak došlo na dárky. Tenkrát jsem sám nebyl ani tak zvědavý na svůj dárek, jako na to, co řekne mamka dárku ode mne. To překonalo všechna očekávání. Máti, když spatřila poměrně velký balíček se svým jménem, podívala se na nás překvapeně, otec taky jen kroutil hlavou a ona nervózní rukou roztrhla obal. Následoval výkřik: "Tak tohle, Ježíšku, jsem opravdu moc potřebovala! Děkuju Ti!" Lepší odměnu jsem nemohl dostat, než její šťastný pohled z očí do očí a pohlazení.
     A já si teď, po tolika letech jasně uvědomuji, že ta dnešní, stále na něco nadávající, ale de facto blahobytná společnost, je přece o něco ochuzena, nemůže se totiž z maličkostí radovat tak, jako my tenkrát...

http://www.youtube.com/watch?v=dyd6TdvW3BY

 

 

Mirek Toms

Mirek Toms

Mirek Toms

K 31.12.2016 KONČÍ TENTO BLOG LIDOVEK! ************************************** Čtenáři, kteří mají zájem číst mé články na mém soukromém webu (cirka 260) - ovšem bez nechutností a vulgarit trollů, najde je na následujících 3 adresách:

http://mirtoms.blogspot.com http://mirtoms1.blogspot.com http://mirtoms2.blogspot.com ********************************************************* Na každý komentář Vám odpovím, mám rád zpětnou vazbu...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora