Pozor! Padá omítka

čtvrtek 11. únor 2016 09:15

ilustr. obr. internet

Byl pátek, nešťastný to den 10. října 1947, mně bylo šestnáct let a máti mě poslala koupit máslo až na Pankrác, jelikož u nás v konzumu nebylo. Inu, řekl jsem si bystře, že ta mlékárna je v ulici naproti kinu "Revoluce", že tedy koupím to máslo a jako za odměnu si budu smět jít za 2,- Kč do kina na ten film,  co tam právě dávali, s lákavým názvem Krok do tmy. Místo kroku do tmy, jsem však měl máslo na hlavě...

Jak vidno na fotografii, která je ovšem z dnešní doby, téměř o 70 let později, tak se toho zase až tak moc nezměnilo. Dům má lepší omítku a dole, kde jsou na celou šířku budovy Kuchyňské potřeby, byly tenkrát dva obchody. Vlevo byl nóbl obchod se skleněným zbožím jako lustry, lampy, zrcadla atd., vpravo byla ona mlékárna, před níž se táhla do leva fronta nakupujících, co se nevešli dovnitř. Já jsem stál asi tak pod tím písmenem Ň. Najednou někde v tom domě bouchly průvanem dveře tak silně, že se zachvěl celý dům a vteřinu nato jsem dostal strašnou tupou ránu do hlavy.

OMITKA-11.jpg Nejdříve jsem byl otřesen, byl jsem na hranici omráčení, pak jsem si sáhl na hlavu, plnou písku a drtě mezi čímž tryskala krev. Uviděl jsem pumpu na druhé straně ulice a tak jsem se tam rozběhl, abych si tu kebuli rychle opláchl, při čemž mě málem porazilo auto. Proudem vody se mi povedlo vypláchnout ten stavební materiál z vlasů, načež jsem si položil složený kapesník na temeno a vrátil se na místo činu. Jedna maminka s kočárkem, když viděla jak ochotní lidé vytahují z jejího kočárku kusy zdiva, prostě omdlela.
Pak se na scéně objevil esenbák a začal zjišťovat, co se komu stalo. Zajímaly ho jenom krvácející, tedy jeden mladík a já, on měl rozbité brýle a krvácel pod okem a já na temeně. Zajímavý poznatek pro mne spočíval v tom, že když se mě ptal na datum narození, tak jsem si nemohl vzpomenout. Byla to ztráta paměti, ale naštěstí jen asi na 10 minut. 

OMITKA-22.jpg V kočárku našli neporušené dítě, které spokojeně spinkalo, zatímco se dobří lidé starali o probuzení omdlelé maminky. Ukázal jsem policajtovi čerstvě odlomenou omítku na římse pod střechou nad 3. poschodím, která v délce asi 4 metrů přistála na naši frontu. Většina lidí měla jenom boule, ale s námi dvěma krvácejícími sepsala policie protokol a objednala nám záchranku do nemocnice, kde mi na temeni vyholili jakési náměstíčko, sešili ránu černou nití a poslali domů. Od té doby jsem prý praštěnej.

 OMITKA-33.jpgByl jsem asi jednou z prvních obětí padajících omítek, no a potom se to postupně začalo zhoršovat, domy neměly své původní majitele, činžáky byly znárodněny a nikdo se o ně nestaral. A tak to všechno vesele tlelo a padalo lidem na hlavy. Ty cedule POZOR! PADÁ OMÍTKA se staly určitým folklórem i ozdobou každé ulice. Asi o patnáct let později však spadl místo omítky celý balkon v Praze 2, ve Spálené ulici a namístě zabil jednoho chodce. To už bylo silné kafe i pro Stranu a Vládu a vymysleli nové řešení - podchozí lešení, takže omítky padaly nerušeně dál, ale chodci pod lešením zůstali na živu. A dalších patnáct let přibývalo víc a více řešení-lešení a nikomu to zdánlivě nevadilo, i když esteticky to vypadalo strašně.

Když jsem v roce 1990 přijel po 22 letech do Prahy, byl jsem zděšen, hnusná dřevěná lešení "zdobila" skoro celé centrum Prahy. Ale pak to, co komouši nedokázali za 40 let zařídit, to najednou šlo, takže už za pět let Praha prokoukla a od té doby je opravdu atraktivní perlou Evropy. A proto mi stále nejde do mé praštěné hlavy, že je ještě tolik lidí, kteří dnes vzdychají, jak to bylo za komančů krásné...

PS: Jsem si vědom toho, že jsem tímto článkem šlápl na kuří oko všem, kdo nenávidí Pražáky a také Kalouska...

https://youtu.be/0F6SU-g_NAs

Mirek Toms

Mirek Toms

Mirek Toms

K 31.12.2016 KONČÍ TENTO BLOG LIDOVEK! ************************************** Čtenáři, kteří mají zájem číst mé články na mém soukromém webu (cirka 260) - ovšem bez nechutností a vulgarit trollů, najde je na následujících 3 adresách:

http://mirtoms.blogspot.com http://mirtoms1.blogspot.com http://mirtoms2.blogspot.com ********************************************************* Na každý komentář Vám odpovím, mám rád zpětnou vazbu...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora