Cizinec z Texasu

čtvrtek 6. říjen 2016 01:00

ilustr. obr. internet

Můj duchovní vývoj v dětství  byl  ovlivňován jednak světovou válkou,  jednak rodičovskou výchovou  ve smyslu katolického  Desatera a jednak dostupnou literaturou, z čehož velkou část tvořila  též takzvaná  literatura  braková. Detektivky v nichž dominoval vysoce nadaný Leon Clifton či Sherlock Holmes si  poměrně konkurovaly s romány kovbojskými  ve dvou časopisech Rodokaps  čili  Romány do kapsy, jakož i jejich dvojčetem zvaným Rozruch. 

 RODOKAPS-Y.jpgMusím se však vehementně zastat kovbojských románů, kde sice často bývalo v nálevně více olova než vzduchu, ale cizinec v kraji nebyl obávaným migrantem, nýbrž vždy gentlemanem k ženám a fair-play při soubojích. Příkladně takový cizinec z Texasu, říkejme mu třeba Gary Cooper, měl vždycky ostře řezané rysy, snědou tvář, větry ošlehanou (nikoliv vlastními), byl vysoký šest stop a dva palce, měl široká ramana, štíhlý pas a nikdy naopak, a jeho colty musely viset zatr...(tři tečky) nízko. To byl pravý hrdina našich klukovských představ, takovým chtěl být každý z nás a to zanechalo své stopy i v mé duši.

Proto se nemohu smířit s představou, že se teď v moderní době, ve střetech lidí o cokoliv, projevuje značný deficit určité čestnosti a fair-play ve vztahu k soupeři, co jsme jako kluci tak obdivovali u kovbojů. Dnes v blogových diskuzích někomu nevadí, že bojuje se staženým hledím a v brnění jako anonym proti otevřenému soupeři. On se nestydí, on je pyšným zbabělcem! Nebo když se pro starší rentiérky používá ono oficiální, značně nevkusné označení "starobní důchodkyně", negující naši úctu k ženám-matkám. Kde zůstala galantnost? Život je tak krátký a my si ho sami ničíme nesmyslnou nenávistí, ten ví kolik tenhle krade, staří volaj zkroťte mladé, mladí nadávají starým, kteří všechno zavinili, muži ženám a naopak!  A proč, proboha, nemůžeme žít konečně jednou šťastně a bez podezírání a nenávisti v tom našem malém údolí diamantů, český ráj to na pohled?

 RODOKAPS-Z.jpgTo na Divokém západě platilo to nejjednodušší pravidlo, kdo je padouch. Prostě ten, kdo tasil první, nebo ten kdo napadl druhého zezadu. A zakončení bylo taky jednoduché: Kladný hrdina vždy zvítězil a vzal si tu nejkrásnější ženu, dceru největšího rančera a byl happyend. U nás je to všechno jinak, my známe jen problémy. Smutné přitom  je to, že se ta  mlčící, většinová a spokojená část naší populace nebrání a nechává se rozeštvávat tou buranskou, věčně nespokojenou menšinou, až k dosažení tzv. všeobecné blbé nálady. Půjde-li to tak dál je evidentní, že budeme jednoho dne pochodovat s nenávistným výrazem fotbalových fanatiků ve tváři, všichni proti všem!  Jsem vlastně rád, že jsem už jen starým pistolníkem - a že se toho, doufám, nedožiju...

https://youtu.be/kHJWCuil_g4

Mirek Toms

Mirek Toms

Mirek Toms

K 31.12.2016 KONČÍ TENTO BLOG LIDOVEK! ************************************** Čtenáři, kteří mají zájem číst mé články na mém soukromém webu (cirka 260) - ovšem bez nechutností a vulgarit trollů, najde je na následujících 3 adresách:

http://mirtoms.blogspot.com http://mirtoms1.blogspot.com http://mirtoms2.blogspot.com ********************************************************* Na každý komentář Vám odpovím, mám rád zpětnou vazbu...

REPUTACE AUTORA:
9,97 (VIP)

Tipy autora