Renata a René, dnešní rentiéři

sobota 29. říjen 2016 00:23

obr. M.T.

Mít dobré známé, ale tím myslím opravdu dobré známé,  to je totiž nejlepší životní deviza. Tím mám na mysli přátelství, co je na 100% nezištné, spolehlivé a trvalé. Měl jsem v tomto směru  velké štěstí. Renatu i Reného  znám už  36 let. Seznámili  jsme se náhodou.  Má, tehdy desetiletá dcerka, pobíhala někde venku a když přišla domů, aby neprošvihla večeři, kterou jsem právě uklohnil, oznámila mi novinu: "Papá, já jsem se seznámila s jednou paní a s jejím pejskem. Slyšela jsem jak na něj volá: čerte,  čerte!  Zeptala jsem se jí - pochopitelně německy - jestli ví, že čert je vlastně česky der Teufel? Nojo, a ona mi řekla, že to ví, protože je Češka! Já jsem jí řekla, že jsem taky Češka a tak jsme se začaly bavit česky..."

"Tak dobře, Brigit, ale teď se pojď navečeřet, aby to nevystydlo," řekl jsem téměř mateřsky.
"Jé my máme fazole s uzeným, úm-hmm, to mám moc ráda!" zaradovala se.
Při večeři mi oznámila další: "Jó, a eště jsem ti chtěla říct, že ta paní má mimo toho pejska Čerta ešte chlapečka, tomu je teprve rok a taky má eště manžela, ale ten je Němec."
"No, to je tedy zvláštní náhoda, že tady na tom našem zapadákově jsi narazila zrovna na Češku. Vsadím se, že tady v Brehmtalu jsme jediný Češi!"
"Papá, to je dobře, že jsme Češi!" řekla rozvážně.

Podivil jsem se, že takhle vlastenecky uvažuje: "A proč je to dobře, Brigit?"
"Protože nám tady nikdo rozumí!"
"To je krásně řečeno od německy myslící Češky", dodal jsem a hned také vysvětlil, "víš v němčině se používá jen jeden zápor ve větě ...keiner versteht = nikdo rozumí, ale v češtině jsou, sice nelogicky, ale vždycky dva zápory, tedy ...nikdo nerozumí...
"Papá, to je moc zamotaný, tomu nerozumím ani já", řekla otráveně.
"To nevadí, Brigit, to ti ještě jindy detailně vysvětlím!  Ale musím ti říct, že mě to taky moc těší, že jsme Češi!"

"Jo, abych nezapomněla, papá, já jsem je pozvala na neděli odpoledne k nám na kafe!"
"A to mi říkáš jako chleba, já ani nevím, co to je za lidi a co je to za psy?"
"Papá, jenom jeden pes, ten Čert a ta pani, ta se ti určitě bude líbit, je to bruneta. Toho pána a to dítě jsem taky neviděla, ale to je všecko. A voni ti určitě ještě zavolaj, dala jsem jim tvoje číslo, tak se nezlob, oni jsou určitě hodný lidi, uvidíš!"
A měla pravdu, oni mi večer zatelefonovali, moc dobře jsme se pobavili, oni přislíbili, že přijdou, ovšem to děcko i psa nechají doma s babičkou. Takže mi zbýval pouze problém, co jim nabídnu ke kafi a to se vyřešilo pomocí těsta na rohlíčky z kartonové konzervy, což se upeče za 15 minut a ozdobí jahodovým jamem a jogurtem. Docela se to povedlo.

RENTNER-20.JPGRENTNER-30.jpg S Renatou i s Reném jsme si ihned od první chvíle padli do noty a o tři roky později, když jsem se oženil, přijala i moje manželka tyto mé známé právětak srdečně, jako oni ji. Dnes jsme všichni čtyři veselí rentiéři a stále si skvěle rozumíme. Co se jim líbí na nás nevím, ale mně se na nich líbí ta jejich bezprostřednost, když někomu z nich při debatě "ulítne" nějaké urážející slůvko, dají si na omluvu okamžitou pusu a vše je zase OK. To mě inspirovalo k tomu, že jsem jim namaloval obraz jako Adama a Evu z Ráje a oni si ho pověsili do jejich ložnice...

Jinak, my jezdíváme aspoň jednou ročně za nimi do Němec, oni zase za námi do Prahy a nikdy jsme se ještě za těch 36 let nepohádali. Naopak, vždycky je to srdečné setkání, na něž se neobyčejně těšíme a připravujeme pro ně coby pohoštění, tak jako oni nám, vždy něco super-extra-ultra-multi-pumprdentního....

https://youtu.be/tRFHXMQP-QU

 

Mirek Toms

Mirek Toms

Mirek Toms

K 31.12.2016 KONČÍ TENTO BLOG LIDOVEK! ************************************** Čtenáři, kteří mají zájem číst mé články na mém soukromém webu (cirka 260) - ovšem bez nechutností a vulgarit trollů, najde je na následujících 3 adresách:

http://mirtoms.blogspot.com http://mirtoms1.blogspot.com http://mirtoms2.blogspot.com ********************************************************* Na každý komentář Vám odpovím, mám rád zpětnou vazbu...

REPUTACE AUTORA:
9,97 (VIP)

Tipy autora